Przekaz dźwiękowy drogą Internetową

Przekaz dźwiękowy drogą Internetową

W dzisiejszych czasach, tradycyjne rozmowy telefoniczne, nie są jedyną możliwą drogą do szybkiego przekazu dźwięków mowy swoim odbiorcom. Technika Voice over Internet Protocol (VoIP) wykorzystuje usługi internetowe lub inne sieci funkcjonujące w oparciu o protokół IP, dzięki czemu umożliwia przesłanie dźwięków mowy. VoIP potocznie bywa nazywane telefonią internetową.

Przekaz odbywa się dzięki przetworzeniu sygnału na wersję cyfrową, która następnie jest kompresowana dzięki kodekom, po czym następuje jej poszeregowanie na odpowiednie fragmenty zawierające dane, które są transmitowane dzięki wykorzystaniu sieci internetowej/protokołu IP.

Co ciekawe, VoIP umożliwia wysyłanie przekazu dźwiękowego do użytkowników nie korzystających z Internetu, posiadających telefon stacjonarny lub komórkowy bez dostępu do sieci.

Technologia ta, przede wszystkim minimalizuje koszt infrastruktury w porównaniu z koniecznymi nakładami przy tradycyjnej telefonii. W znacznym stopniu zwiększa także stopień mobilności użytkownika, eliminując niemal zupełnie problem roamingu. Zapewnia również pewną niezależność od korporacji telefonicznych.

VoIP znajduje chętne zastosowanie przy połączeniach zagranicznych, co podyktowane jest drogim kosztem tradycyjnych połączeń tego typu i stosunkowo atrakcyjną cenowo alternatywą omawianej technologii.

Problemem jest bezpieczeństwo połączeń drogą VoIP. Coraz więcej, mówi się o zaniedbywaniu tego aspektu w tej technologii. Słabo zabezpieczane protokoły IP, narażone są na ataki, które mogą preparować je, w taki sposób, by rozłączać połączenie lub umożliwiać ich podsłuch.

Podobne Wpisy:

Dodaj komentarz