Zachowanie bezpieczeństwa sieciowego

Zachowanie bezpieczeństwa sieciowego

Troska o bezpieczeństwo w sieci powinna przyświecać absolutnie każdemu użytkownikowi korzystającemu z komputera stacjonarnego, laptopa, urządzenia firmowego, tabletu czy smartfona. Jak się jednak okazuje, wciąż wielu ludzi nie zna podstawowych wytycznych donośnie poruszania się po cyberprzestrzeni – nawet komputery domowe bywają niezabezpieczone żadnymi programami antywirusowymi.

Problemem jest też brak jakichkolwiek zabezpieczeń na punktach dostępowych – w prawie każdym gospodarstwie domowym wykorzystuje się dzisiaj z powodzeniem sieć wi-fi, ale poprawna konfiguracja urządzenia jakim jest router, to już wielka rzadkość. Dla nawet amatorskiego hackera wykorzystanie takich luk w systemie zabezpieczeń to najmniejszy problem. Dzięki temu możliwe staje się wykonywanie takich oszust cybernetycznych jak wyłudzanie danych dostępowych chociażby do elektronicznej bankowości.

Kradzież danych

Dalej możliwe jest już swobodne przejmowanie wszystkich wrażliwych danych użytkownika i operowanie jego danymi osobowymi oraz finansami, na jego niekorzyść rzecz jasna. Dlatego umiejętność odczytywania tak podstawowych informacji, jak znajdujące się na każdej stronie www dane o certyfikacie ssl, powinna być podstawą wśród użytkowników Internetu. Certyfikaty ssl pozwalają na w miarę możliwości swobodne informowanie odbiorcy danych internetowych o gwarancjach szyfrowanego połączenia między domeną i serwerem nadawcy, a komputerem odbiorcy.

Przeglądarka internetowa

Kluczowym elementem oprogramowania biorącym udział w tej zwrotnej komunikacji między komputerem Internauty a dostawcą jego strony internetowej, jest naturalnie przeglądarka internetowa. To ona posiada wszystkie bieżące informacje na temat zaufanych i niezaufanych certyfikatach dopuszczalnych w komunikacji i jeśli tylko wykryje ona jakąkolwiek rozbieżność między wersją oczekiwaną certyfikatu a jego stanem rzeczywistym – poinformuje o tym użytkownika stosownym komunikatem. Od decyzji użytkownika zależeć będzie od tego momentu, czy zaufa on danej witrynie i będzie z niej dalej korzystał, czy też wyloguje się dla stuprocentowej pewności.

Podobne Wpisy:

Dodaj komentarz